You are here:
 
 
Delicious
 
 
 
 

Ekonomi

Gaziantep Sofrasında Kırmızı Biber Farkı

e-Posta Yazdır

İstanbul Gaziantepliler Derneğinin Her Yıl Geleneksel Olarak Düzenlenen Gaziantep Yiyecekleri Şenliğinde Kanaat Biber, İslâhiye Baharat Firmalarında Katılarak İslahiye yi temsil ettiler.

Marketteki Patlama Korkuttu

e-Posta Yazdır

İslahiye de bir markette elektrik kontağında çıktığı tahmin edilen yangında peş peşe meydana gelen patlama korkulu anlar yaşattı.

İKA İle Öncelikler Belirlendi

e-Posta Yazdır

İslahiye Kaymakamlık Toplantı Salonunda İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen toplantıda İlçenin sorunlarını tanıma ve çözümleri başlıklar halinde belirlendi.

Bankacının Şansı Yaver Gitmedi

e-Posta Yazdır

İslahiye İlçesinde çalıştığı bankadan zimmetine 159 Bin TL geçirdiği iddiasıyla aranan Banka Operasyon görevlisi 35 yaşındaki Mete Altun İslahiye Cumhuriyet Savcılığına teslim oldu. Altun , zimmetine geçirdiği para ile Kazı Kazan, At Yarışları, İddia gibi Şans oyunları oynayan bankacının şansı yaver gitmediği iddia edildi.

Kayıp Bankacı Teslim Oldu

e-Posta Yazdır

Geçtiğimiz günlerde özel bir bankada çalışan personel 159 bin tl ile kayıp olmuştu, Edinilen bilgilere göre teslim olduğu öğrenildi.

Bankacı 159 Bin Tl ile Kayboldu

e-Posta Yazdır

İslahiye de Özel bir banka şubesinde çalışan Banka Operasyon Görevlisi 35 yaşındaki Mete Altun 159 Bin TL alarak kayıplara karıştı.

Bavul Ticaretine Sınır Kapısı

e-Posta Yazdır

İslâhiye de bitme noktasına gelen bavul ticareti Suriye ile yapılan antlaşma nedeniyle kaldırılan vize ile yeniden canlanırken Bavul Ticaretinin daha da canlandırılması ve ilçeye ekonomik girdi sağlaması için Sınır Kapısı Kaçınılmaz denildi.

Kırmızı Biber Hasadı Başladı

e-Posta Yazdır

İslahiye'de yaklaşık 80 bin dekarda ekilen ve 5 bin kişinin ekmek kapısı haline gelen Kırmızı Biber hasadı başladı..


İSLAHİYEHABER: İslâhiye'de Yaklaşık 80 bin dekar alanda ekilen ve 5 bin kişiye iş imkânı sağlayan kırmızıbiber hasadı başladı. İlçenin en büyük ekonomisini oluşturan Kırmızı Biber, işlenerek pul ve toz hale getiriliyor ve Birçok Avrupa ülkesine ihraç ediliyor. Kırmızı Biber Üretimden sofraya ulaşan her alanında Çalışan Muzaffer Köse, biberin dikiminden sulanmasına kadar titizlik isteyen bir ürün olduğunu, hasat sonunda biberle ilgili olarak daha hassas davranılması gerektiğini belirtti. İlçemizde 'de yetişen biberin rengi, aroması ve acılık oranı ile çok kaliteli bir biber olduğunu ifade eden Köse, 'Çünkü bölgenin coğrafik durumu yani havası, rüzgârı, toprağı diğer yörelerden çok farklıdır. Kırmızıbiberi hem iç pazarda hem de dış pazarda tüketilmektedir.

Eğer gerekli altyapı çalışmaları yapılırsa ülkemiz dünyada kırmızıbiber açısından söz sahibi olma ve büyük miktarda döviz elde etme potansiyeline sahip bir ülke. Bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle biberimizde güneş yanıkları meydana geldi. Bu da üretim ve kaliteyi etkiledi. Biberimizin diğer desteklenen ürünler gibi destek kapsamına alınması en büyük dileğimiz. 80–100 bin ton arasında işlenen biberden 16–20 bin ton kuru biber çıkıyor. İşleme maliyeti yüksek.' Olduğunu çiftçilerden alınan biberlerin sapları tek tek ayrılarak parçalanıp kurutulduğunu, hızlı kurutma teknikleri, uygun depolama koşulları, uygun üretim teknikleri ve ambalajlama sayesinde aflatoksini sıfıra indirdiklerini ve pazar paylarını genişlettiklerini kaydetti./ ./ Haber:A.Erhan.A.Kartaş,M.Öztürk

Üzüm İhracat Üreticinin Yüzünü Güldürüyor

e-Posta Yazdır

İslahiye Altınüzüm,Yeşilyurt ve Boğaziçi beldeleri ile bağlı köylerde yetişen sofralık üzüm hasadına başlanırken Üreticinin yüzünü Rusya Başta olmak üzere ihracat güldürüyor.İSLAHİYEHABER:İslahiye Altınüzüm,Boğaziçi ve Yeşilyurt beldeleri ile köylerinde yaygın olan sofralık üzümlerin Antep Karası ve hatun parmağında hasadı başlarken Rusya'nın başı çektiği ihracatta Bulgaristan,Romanya,Ukrayna,Kuveyt ve Suudi Arabistan'a yapılan ihracat üreticinin yüzünü güldürüyor.Fiyatların Antep Karasında 90 ile 1 TL Hatun Parmağının ise 70-80 Krş arasında değiştiğini belirten Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Yüksel Şahin, tahmini 100 bin dekarlık alanda yapılan üzüm hasadında 100 bin ton rekolte beklendiğini Bunun yaklaşık 35 bin tonun ihracata gitmesi hedeflendiğini İhracatın büyük bir kısmının Rusya ile vizeninde kaldırılması ile bu ülkeye gerçekleşiyor dedi.Yüksel, Hükümetin İhracatçıya ton başı 65 dolar teşvik vermesi ile ihracatçı teşvik ettiğini ,ihracatın yoğun olarak yapılmasıyla da iç piyasadaki fiyatın dengelendiğinden fiyatların düşmesinin beklenmediğini bununda üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.3 yıl önce bölgede başlatılan Sağlık Karnesi (Üretici Kayıt Defteri ) Reçeteli sistemle Ruhsatlı ilaçların kullanılmasıyla Avrupa birliği gıda normlarının yakalanmış olmasıda ihracatı olumlu etkiliyor.Eylül ayı sonuna kadar bağ bozumunun devam etmesi beklenirken Bölgede Antep Karası,Hatun Parmağı,Çekirdeksiz Parlet, Çekirdeksiz Sultani,Kardinal, Pafi,Trakya İlk eren ve Uslu çeşitleri bulunuyor.İslahiye üzümü dünyanın en kaliteli üzümlerinden birisidir diye ifade etti./Haber:Kadir Çelik

THK Muhtarlar İle Fitre-Zekat Topluyor

e-Posta Yazdır

İslahiye Türk Hava Kurumu Okulların Kapalı Olması nedeniyle Fitre ve Zekat Zarflarını mahalle Muhtarlarına dağıttı.İSLAHİYEHABER:İslahiye Türk Hava Kurumu Bu yıl Fitre ve Zekat toplayacağı Okulların kapalı olması nedeniyle Fire ve zekat zarflarını Mahalle Muhtarları,kamu Kurum ve Kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları aracılığıyla toplayacak.THK İlçe Şube Başkanı Veli Temir, Mahalle Muhtarlarına yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısında bu güne kadar Kurban Bayram'ında THK için kurban derisi toplayan muhtarların,Ramazan ayı boyunca da fitre ve zekat toplayacaklarını belirtti.Temir,THK 85 yıldır halkında aldığı destekle dimdik ayakta kalmış ve kalmaya da devam edecektir.Bu desteklerin sağlanmasında bugüne kadar muhtarlarımızın de desteği kaçınılmazdır.Muhtarlarımız THK 'ya bugüne kadar yardımlarını esirgemediler.Bu nedenle Okullarımızın Kapalı olması nedeniyle fitre ve zekat zarflarını muhtarlarımıza dağıtarak toplamaya başladık diye konuştu./İslahiyeHaberMerkezi

Güneydoğu Birlik Bibercinin Yanında

e-Posta Yazdır

İslahiye Güneydoğu Birlik 682 nolu Güneydoğu Tarım satış kooperatifi Birliği kendi üyelerine Tarım cüzdanı Verirken Kırmızı Biber Alımı Hazırlıkları yapıyor.


İSLAHİYEHABER: İslahiye Güneydoğu Birlik Güneydoğu Tarım satış kooperatifi Birliği kendi üyelerine Tarım cüzdanı Sağlayarak kendi üyelerine sahip çıkarken 2010 yılında Kırmızı Biber Alımı yapacaklarını belirtti.İslahiye 682 nolu Güneydoğu birlik kooperatif yönetim kurulu başkanı Mustafa Şentürk,Güneydoğu birliğin Üreticiden Tüketiciye hizmet köprüsü olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de tarım çiftçisinin yanında olacağını belirtti.Şentürk,Güneydoğu birlik olarak kendi üyelerimize sahip çıkmak ve onların güneydoğu birlikte daha çok faydalanmalarını sağlamak amacıyla üyelerimize "Tarım Cüzdanı" dağıttıklarını 2010 yılı itibarıyla da Kırmızı Biber Alımı Hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.Belediye Meclis Üyesi ve Tarım Çiftçisi Abidin Polat,Sıcaklarının 45 dereceyi bulmasıyla meydana gelen sıcaklardan dolayı Kırmızı Biberde "Güneş Yanığı" oluştuğunu bununda biberde rekolte düşüreceğini belirtti.Polat, Biberde rekoltenin düşük olması ile Kırmızı Biber üreticinin mağdur edilmemesi gerektiğini ve Güneydoğu birliğinde kırmızı biber alımı gerçekleştirmesiyle Kırmızı biber çiftçisinin biberine sahip çıkması kendisinin çıkarına olacaktır diye konuştu./İslahiyehabermerkezi

Sayfa 6 / 7

 
 
 
 

SON HABERLER

POPÜLER HABERLER

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Haber Merkezi
Cumhuriyet Mahallesi Postahane Karşısı
İslahiye/GAZİANTEP

 

İrtibat Telefonları
Merkez : 0 342 862 58 32
Adem ŞİMŞEK : 0 542 418 40 00
Kadir ÇELİK : 0 532 525 48 86

 

islahiyehaber@hotmail.com

İSTATİSTİK

Üyeler : 802
İçerik : 2337
Web Bağlantıları : 1
İçerik Tıklama Görünümü : 4928866